Anasayfa » Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır?

Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır?

Çakra Nedir, Çakra Nasıl Açılır, En Etkili Çakra Açma Yöntemi, Çakra Temizliği, Çakraları Etkili Nasıl Açarım, Çakra Açmak için Randevu

Çakra sözcüğü Sanskrit dilinden gelmektedir ve “çark, döngü, tekerlek” anlamına gelir. Doğu tıbbına göre etten kemikten olan fiziksel bedenimizle birlikte enerji bedenimiz de vardır. Kanın damarlarımızda dolaşıp tüm vücudumuza yayılması gibi enerji de çakralar üzerinden akarak bütün vücudumuzu besler. Bedeninizde 7 enerji merkezi (çakra) olduğunu biliyor musunuz? Her bir çakra merkezi, vücuttaki bir salgı beziyle ilgilenir. Salgı bezleriyse bulundukları bölgedeki organları ve vücut genelindeki tüm tepkimeleri koordine ederler. Bu anlamda baktığımızda “çakra sağlığı” denilince, vücutta oluşan fizyolojik, ruhsal ve de zihinsel tüm olaylar doğrudan veya dolaylı yolla çakra sağlığımızla alakalıdır. Enerji deveranındaki ufak bir sorun bile bizi fiziksel, akılsal veya ruhsal anlamda hasta edebiliyor. Akışın tekrar sağlanmasıyla hastalıklar da iyileşmeye başlıyor.

Çakralar Nasıl Açılır?

Çakra Açma esasında enerji merkezlerinin yolunu açmaktır. Örneğin trafikteki araç istediği yere trafik yokken 5 dakikada ulaşır fakat trafik varsa 1 saati bile bulabilir. Çakra tıkanıklığı da bunun gibidir; eğer enerji vücuttan sağlıklı akamıyorsa psikolojik ve fiziksel olarak sorunlar baş gösterir. Sonuç olarak var olan yetenek, beceri ve yaşam standartlarımızı korumamız doğrudan doğruya çakra merkezleriyle bağlantılıdır.

Bioenerji, çakra merkezlerine aktarılan yüksek frekanslı bir şifa kaynağıdır. Bu şifa kaynağı ile bioenerji uzmanı, kişinin çakralarını aktive ederek ve negatif enerjilerini temizleyerek çalışma yapmaktadır. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönden pek çok faydası olan bioenerji, çakraları açma konusunda en etkili yöntemdir.

Bioenerji terapisi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Çakra Merkezleri ve Anlamları

1.Kök Çakra (Dünyayla İlişkimiz)

Kök Çakra Sembolü
Renk: Kırmızı
Element: Toprak
Enerjisel konumu: Kuyruk sokumu
İlgi yönleri: Temel ihtiyaçlar, Alışkanlıklar, İçgüdüler
Dengede olduğunda: Güven verir
Dengesiz olduğunda: Her türlü fiziksel, zihinsel ve ruhsal sorunlar net olarak görülür
Etkilenen organlar: Bağırsaklar, mesane, kan, kemikler, diş, tırnak, omurga, kalçalar, bacak ve ayaklar
Temsili organ: Ayaklar
Günü: Pazartesi
İlgili gezegen: Ay

Kök çakrasının temel fonksiyonu hayatta kalmak olduğu için yaşamı idame ettirmeye ait duygular burada bulunur.

Fırtınalarda savrulup gitmemek, hızlı değişimlere ayak uydurmak, haklarımıza sahip çıkabilmek ve maddi kazanımlar kök çakranın dengelenmesi ile mümkündür.

Kök çakranın açık olduğunu, başka bir ifadeyle dengeli olduğunu anlamanın en doğru yolu, sağlıklı alışkanlıklara sahip olmaktır. Eğer sizi besleyen ve geliştiren alışkanlıklarınız yoksa kök çakrası tıkalı demektir.

2. Cinsel Çakra, Sakral Çakra (Libido Kuramları)

Cinsel Çakra Sembolü
Renk: Turuncu
Element: Su
Enerjisel konumu: Göbek deliğinin üç parmak altı
İlgi yönleri: Yaşam enerjisi, akraba ilişkileri, cinsellik, hayal gücü, bioenerji.
Dengede olduğunda: Hayattı dolu dolu yaşarız
Dengesiz olduğunda: Çabuk yorulma, halsizlik, umutsuzluk yaşanır
Etkilenen organlar: Cinsel organlar, karaciğer, dalak, bağırsaklar, böbrekler, mesane, kan, kaslar.
Temsili organ: Cinsel organlar
Günü: Çarşamba
İlgili gezegen: Merkür

Bu çakraya cinsel çakra denilmesinin yanı sıra tüm kişisel yakınlıkları ve kişiler arası duyguları yönetir. Duygusal sağlığımız üzerinde bütün etkiler bu çakradan kaynaklanır.

Hayattan alacağımız haz, duyumsal yoğunluk ve cinsel tatmin sakral çakranın dengeli olmasına bağlıdır. Sosyal ve zihinsel faaliyetlerden, yediğimiz yemeğe kadar hissedebileceğimiz bütün hazlar bu çakramızın dengeli olması sayesinde bize neşe ve mutluluk verebilir.

Cinsel çakranın gücü, hayal gücüdür. Kişi cinsel yönden uyarıldığında ancak hayal gücü sayesinde uyarılabilir. Hayal gücü, yaşam gücü demektir ve herkes hayal edebildiği kadar yaşamını doyumlu hale getirebilir.

Bütün bunlarla birlikte zenginliğin doğuşu cinsel çakrada gizlidir. Bu çakrayı korumak isteyen birisi küfürlü ve kötü sözler söylememeli, güzel konuşmaya özen göstermelidir.


3. Karın Çakrası (Güneş Sinirağı Çakrası)

Karın Çakrası Sembolü (Solar Pleksus)
Renk: Sarı
Element: Ateş
Enerjisel konumu: Göbek deliğinin iki parmak üstü
İlgi yönleri: Cesaret, Güç, Merak, İrade, Öğrenme, Tasarlama, Beslenme, Sezgi ve içgüdüler
Dengede olduğunda: Öğrendiklerimizi kolayca hayata geçiririz
Dengesiz olduğunda: Başarısız ve öğrenmeye kapalı olunur, Kontrolcülük
Etkilenen organlar: Otonom sinir sistemi, safra kesesi, sindirim organları, safra
Temsili organ: Mide
Günü: Cuma
İlgili gezegen: Venüs, Dişi enerjinin sembolü

İrade gücümüzle bağlantılı olup, yaratıcılığımızı, arzu ve ilişkilerimizi yönlendirmektedir. Bireysel güç, irade gerektiren durumlar, cesaret ve özgüven solar pleksus çakramızla alakalıdır.

Ateş elementiyle bağlantılı olan bu çakra empati duygumuzun ve bağışıklık sistemimizin temelidir. Dengelendiğinde güçlü ve saygılı hissederiz. Aynı zamanda dengeli olduğunda; çabuk karar verebilme, verimlilik, güç etkenini baskıda bulunmadan kullanabilme becerisi sağlar.

Mide çakrası tıkalıyla depresyona, çok çalışmasıyla ise kontrolcülüğe ve bencilliğe yol açabilir. Rekabet, hırs, kızgınlık, öfke, reddetmek gibi duyguların yanlış kullanımı karın çakrasının enerjisini düşürür. Enerji düşünce de midede, karaciğerde, safra kesesinde ya da dalakta hastalık oluşur.

Bütün çakraların gücü midede toplanır. Mide çakrası güçlüyse diğer çakralar da güçlü olur. Örneğin, sindirilen besinler mideden bütün vücuda yayılır. İnsan yemek yemezse öleceği gibi mide çakrası doyuma ulaşmazsa kişi, ruhsal olarak ölü gibi yaşar. Mide çakrasını açmanın en kolay yolu merak duygusunu beslemektir.

4. Anahata Çakra (Kalp: Sevginin Adresi)

Kalp Çakrası Sembolü
Renk: Zümrüt Yeşili
Element: Hava
Enerjisel konumu: Göğüs kafesinin hemen ortası
İlgi yönleri: Sevgi, Hakikat, Aşk, Koşulsuz Sevgi, Denge, Adalet
Dengede olduğunda: Hayatı tümüyle kabul eder ve severiz
Dengesiz olduğunda: Yalnız ve kimsesiz hissedilir
Etkilenen organlar: Kalp, Akciğer, Kan dolaşımı, Kollar, Göğüs ve Üst sırt bölgesi
Temsili organ: Kalp
Günü: Pazar
İlgili gezegen: Güneş

Timüs bezini yönetmesinin yanı sıra evrenin temel prensibi olan sevgi ve şefkat duygularımız burada ikamet ederler. Birlik bilinci, kalp çakrasıyla bağlantılıdır. Alt ve üst çakraların bağlantısı kalp çakrasında gerçekleşir. Sembol olarak üçgenlerin iç içe geçmesi, aşağıdaki ilk üç çakrayı ve yukarıdaki üç çakrayı temsil eder. Bütün çakralar kalpte birleşir.

Bu çakramız sağlıklı çalıştığı takdirde, sevgi, huzur ve barışı deneyimleriz. İnsanları oldukları gibi kabul edebilme ve onları sevebilme kabiliyetimiz, adalet anlayışımız bu çakradan kaynaklanmaktadır.

Kalp çakrası az çalıştığı zaman, sevme ve sevilme, bir ihtiyaç halini alır. Had safhada çalışırsa da ileri düzeyde hassasiyete ve başkaları uğruna kendini feda eden bir karaktere zemin hazırlar. Kendini affedemeyen kişilerde, duygularını içine atan kişilerde kalp çakrası kapalıdır. Kalp çakrasını açmanın en kolay ve basit yolu affetmek, kabul etmek ve sevmektir.

Kalp çakrası açıldığında bağışıklık sistemi ve endokrin sistemi güçlenir, kalp ve solunum yollarındaki sorunlar çözülür. İlk üç çakra fiziksel (dünyasal) boyutta yaşanır. Şifa gücünün kaynağı kalp çakrasıdır.


5. Vishudha Çakra (Boğaz: Mutlak İfade)

Boğaz Çakrası Sembolü
Renk: Mavi
Enerjisel konumu: Boğazın ortası
İlgi yönleri: İfade, Hüküm, Yaratım, Hitap Yeteneği, Fikir, Sanat, Seçim Yeteneği, Arzular, Mantık
Dengede olduğunda: Hayatla ilgili en doğru kararları vermeyi sağlar
Dengesiz olduğunda: Yanlış kararlar verilir ve çekingenlik, özgüven eksikliğine sebep olur
Etkilenen organlar: Ense, Boyun, Boğaz, Ağız, Dil, Ses telleri
Temsili organ: Dil
Günü: Salı
İlgili gezegen: Mars, Eril enerjinin sembolü

Boğaz çakrası, ifade ve iletişim merkezi, sanatsal yaratıcılığımız ve kendimizi ifade edebilmemiz için gerekli enerjiyi sağlar. Bu çakra tiroit bezini yönetmektedir. İfade biçimi olarak, dans etmek, yazmak, konuşmak, resim çizmek hatta sosyal paylaşım hesaplarımız bile boğaz çakramızla ilgilidir.

Aşırı çalışması lüzumsuz ve boş sohbetlere, dedikodu yaparak enerji tüketmeye, yetersiz çalışması ise ifade ve iletişim sorunlarına sebebiyet verebilir. Yaşam boyunca yapılan her seçimde kişisel irademizin gücü, bu çakranın ne kadar açık olduğunu gösterir.

Boğaz çakrasının gücü, fikir gücüdür. Uyumlu çalışan bir boğaz çakrasıyla, fikirler ve duygular özgürce ifade edilir. Yaratıcı gücünü veya iletişimini kapatmış kişiler tiroid sorunları yaşar. Boğaz çakrasını açmanın en kolay yolu, kelimeleri doğru seçmektir.

6. Ajna Çakra (Üçüncü Göz: Hakikatin Melodisi)

Üçüncü Göz Çakrasının Sembolü
Renk: Çivit, indigo
Enerjisel konumu: İki kaşın ortası
İlgi yönleri: Meditasyon, Hakikatleri Duymak, Yatkınlıklar, Hafıza Gücü, Bilgelik
Dengede olduğunda: Sonuçları öngörebilmek, Bağlantısız gibi görünen şeyleri eşleştirebilmek
Dengesiz olduğunda: Alaycılık, Saygısızlık, Kendini bilmemek
Etkilenen organlar: Ön Beyin, Kulaklar
Temsili organ: Kulaklar
Günü: Perşembe
İlgili gezegen: Jüpiter

Hipofiz bezini kontrol eder. Bilinçlenmenin, farkındalığın ve bilgeliğin merkezidir. Sonsuzluğun kapısı olarak da bilinir. Geçmişe takılı kalmadan ya da gelecekten endişe duymadan, anı yaşayabilmek, her günün değerini bilmek ve bu farkındalıkla var olmaktır. Alın çakrası sezgisel gücün, duru görünün, psişik algılama yeteneklerinin merkezidir. Kişisel iradenin, Tanrısal iradeye teslimi bu çakranın enerjisi ile gerçekleşir.

Uzaktan şifa aktarımı yapan şifacılar da bu çakrayı aktif olarak kullanır. Dengede olduğu zaman, beynin iki lobunun da dengeli, iyi ve berrak bir şekilde çalışmasını sağlar. Realiteyi burada duyumsar, algıladıktan sonra gerçekliğimizi şekillendiririz.

Üçüncü göz olarak bilinse de aslında kulak organıyla ilgilidir. Bu çakranın gücü, hatırlama gücüdür. Aydınlanmak ve farkında olmak ancak duymak ve hatırlamakla gerçekleşir.


7. Sahasrara Çakra (Taç: Maneviyat Kapısı)

Taç Çakrası Sembolü (Tepe Çakrası)
Renk: Mor
Enerjisel konumu: Bıngıldak
İlgi yönleri: İlahi ilimler, maneviyat, bütünsel bakış, anlayış, kendinle yüzleşmek, Bilgi Gücü
Dengede olduğunda: Her şeyin iç yüzünü görmek, birlik bilinci
Etkilenen organlar: Beyin
Temsili organ: Gözler
Günü: Cumartesi
İlgili gezegen: Satürn

Yedinci çakramız başımızın tepesinde olup bebekken bılgındağımızın bulunduğu yerde, başımızın tam ortasındadır. Gökyüzüne erişen bir enerji sütunudur. Taç çakra diye zikrettiğimiz bu çakramız farkındalık olarak bilinen bilinç seviyesini ifade eder.

Beş duyunun sezinleyemediği, zaman ve mekanın ötesindeki tekillik alemiyle irtibat noktamızdır. Bilgeliğimizin ve ruhsallığımızın güçlenmesi ve anlayışımızın artması için gerekli olan enerjiyi sağlar. Bu çakra nihai gerçek, ruhsal olgunluk ve saf benlikle ilişkilidir.

Yönettiği salgı bezi hipofiz. Haddinden fazla çalışan bir taç çakranın dünyadan el etek çekmeye götürdüğü söylenir. Az çalışması ise yaşamın anlamsızlıklar silsilesi olarak görülmesi, ruhaniyet ve maneviyatın reddi ve maddiyata aşırı düşkünlük olarak tezahür eder.

Taç çakrasının açılmasını sağlayan en kolay davranış, yardımda bulunmaktır. Din, ırk, insan, hayvan, bitki ayrımı yapmadan yardımda bulunmak bu çakranın davranışsal yönden açık olduğunu gösterir. Diğer altı çakra, taç çakradan yaratılmıştır.


7 Çakrayı En Etkili Şekilde Açmak

Çakraları açmanın oldukça fazla yöntemi vardır. Ben bu alanda 9 yıldır aktif olarak çalışmaktayım. Son 3 yılımı çakralar üzerinde çalışarak geçirdim diyebilirim. Çakralar konusunda burada, bildiklerimin binde birini bile paylaşamamış olabilirim. Çok fazla derinliğe sahip bir konudur.

Çakraları bilgi yoluyla, fiziksel yolla ve enerji aktarımı yoluyla açmak mümkündür. Bunların her birisi kendi içinde de farklı yolları vardır:

Bilgi yolundan kök çakrayı açmak isteyen biri, başta da söylediğimiz gibi alışkanlıklarını kendisine yarar sağlayacak şekilde değiştirmelidir. Üçüncü göz çakrasını açmak isteyen ise özel olarak hazırladığımız meditasyon uygulamalarını bizden danışmanlık yoluyla alabilir. Bu alandaki bilgi denizi olabildiğince geniştir ve ben şahsen bu denizde bir sahile henüz rastlamadım.

Aynı zamanda özgüven, kaygı, endişe, panik atak, depresyon, mutsuzluk, öfke problemi, stres kontrolü vs. gibi psikolojik her sorunu bilgi yoluyla çözmek mümkündür.

Enerji aktarımı yoluyla çakraları açmak isteyenler için uzaktan bioenerji seansı uygulayabiliriz veya İstanbul içindeyseniz kendi evinizde bioenerji seansı alabilirsiniz. (Yoğun tempoda çalışan insanlar ve yaşlı hastalar için de evde bioenerji hizmeti almak büyük bir avantaj sağlar.) Açılan çakralar sonucunda varsa fiziksel hastalıklarınız iyileştirmeye başlar. Aynı zamanda geçmişten gelen duygusal yoğunlukları, bioenerji seanslarıyla temizleyebiliriz. Bu sayede net ve keskin bir zihin yapısına kavuşursunuz.

Fiziksel yol olarak ben şahsen, spor, yoga, sağlıklı beslenme ve nefes egzersizleri yapmayı öneriyorum. Bunlardan en önemlisi bence nefes ve yogadır. Nefes çalışmaları zihin kontrolü sağlarken yoga da yaşam enerjisini kolaylıkla vücudunuza çekmenizi sağlar. Böylece çakraların açılmasını destekler.

Bu üç yöntemden hangisi size yakın geliyorsa o yolda ilerlemek çakraları açmayı kolaylaştıracaktır. Bilgi ve Enerji yoluyla ilerlemek isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

18 thoughts on “Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır?”

  1. Merhaba Filiz Hanım,

   E-posta adresinize detaylı bilgileri gönderdim. Dilerseniz iletişim sayfasından da bana ulaşabilirsiniz.

 1. Boğaz çakramda sorun olduğunu düşünüyordum, kendimi ifade edememek, değersizlik duygusu had safhalardaydı ve insanlarla iletişimimde problemlerim vardı. Çok çaresiz olduğum bir dönemde Hasan bey ile tanıştım ve aldığım seanslarla kendimi tanıyamaz oldum, hayatımın en önemli dönüm noktalarından biriydi benim için, gençliğimdeki gibi gülmeye, kahkaha atmaya başladım, çalıştığım yerdeki insanların bana bakışları değişti, kavgalı olduğum insanlar bile konuşmaya başladı. Bunun için Hasan bey e teşekkürlerimi iletiyorum çünkü bana önce kendim ile barışmayı, kendime değer vermeyi öğrettiği için, her şeyin birer yansıma oyunu olduğunu öğrettiği için…

 2. merhaba benim 3.çakram açılmaya başladı.Biraz kötü hissediyorum ama çakramı da hissediyorum.Yalnız söylemek istediğim ben çakralar üzerine bir çalışma yapmadım kendiliğinden açılabiliyormuydu ve buradaki enerjiyi nasıl doğru kullanabilirim ?

 3. Çakra dengeleme çalışması yaptırmak istiyorum. ne yapmalıyım yeriniz nerede ücret nedir. ne şekilde yapılıyor. Bilgi alabilir miyim.

  1. Merhaba Merve Hanım,
   Çakra dengeleme çalışması, yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes için yapılabilir. Bunun kararını da en iyi siz bilirsiniz.

 4. Hasan beyi instagram üzerinden bir süredir takip ediyordum fakat hiç bireysel seans almamıştım. Bir cesaret güvenmeyi ve sevmeyi tercih ettim. Bir cesaret diyorum çünkü yapılan çalışmanın zararlı olup olmayacağı hakkında bir bilgim yoktu meğersem hiç bir yanetkisi veya zararı yokmuş keşke daha önceden iletişim kursaydım dedim kendi kendime. İçimden bir his size güvenmem ve bu seansı almam gerektiğini söyledi. İyi ki de söyledi, bugün kendimi mütiş iyi hissediyorum.

 5. Yeliz Başaran

  Geri dönmenize çoook sevindim Hasan bey, umarım tekrar sizden seans alma fırsatı bulurum. Enerjiniz harika

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top